Nawigacja
Ostatnie Obrazy
Najnowsze video
TEM2-294 w akcji
ST44-1113+SM42-693...
ST44-172, Nurzec
ST44-1109 Sycze
Targi Hobby Pozna...
M62M-014
Euronaft
SU46-041
ST44-2046
ST44-2026+ST44-2050
Ostatnie artykuły
Salon Hobby 2015 czy...
Rogowskie Impresje
Pobiedziska i Trybun...
Żnin 2015
Kolejna solówka
Aktualnie online
Gości online: 14

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 26
Najnowszy użytkownik: kareks
Ostatnie komentarze
Teenage agv.gpus.lkm...
Impetigo: xyy.gxwb.l...
[url=http://hydroxyc...
[url=http://augmenti...
Confident tqs.huwh.l...
[url=http://buycloni...
Osler ksv.zpen.lkmk....
However, onb.ieol.lk...
Has vyw.mjbk.lkmk.eu...
[url=http://viagra96...
Kalendarz
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Przebudowa odcinka Skierniewice-Łódź Widzew nagorodzona
KolejEtap I modernizacji linii kolejowej Warszawa – Łódź, odcinek Skierniewice – Łódź Widzew, został odznaczony nagrodą drugiego stopnia w kategorii obiekty drogowo – kolejowe w konkursie Budowa Roku 2008.

Wyróżnienie nadawane przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa przy współudziale Ministerstwa Infrastruktury oraz Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego przyznane zostało za wykorzystanie najnowszych rozwiązań, poprawę bezpieczeństwa, ochronę środowiska naturalnego jak i higienę pracy.

Inwestorem pierwszego etapu modernizacji linii kolejowej Warszawa – Łódź, przebudowy odcinka Skierniewice – Łódź Widzew były Polskie Linie Kolejowe SA, a inwestorem zastępczym firmy: ARCADIS Profil Sp. z o.o., Koltech Inwestor Sp. z o.o. W ramach projektu zrealizowane zostały cztery podstawowe kontrakty:
• modernizacja odcinka Skierniewice - Łódź Widzew,
• przebudowa odcinka Skierniewice – Koluszki (lider konsorcjum: Trakcja Polska SA),
• przebudowa odcinka Koluszki - Łódź Widzew (lider konsorcjum: PKP Energetyka SA),
• wykonanie instalacji sterowania ruchem kolejowym (srk) Lokalnego Centrum Sterowania (LCS) Koluszki (wykonawca: Bombardier Transportation (ZWUS) Polska Sp. z o.o.)

Wielobranżowy kontrakt na przebudowę odcinka Koluszki – Łódź Widzew to projekt charakteryzujący się wysokim stopniem zaawansowania technologicznego, obejmującym branże: torową, obiekty inżynierskie, obiekty budowlane, teletechnikę, elektroenergetykę wysokiego i niskiego napięcia, automatykę kolejową, sieć trakcyjna, ochronę środowiska oraz zasilanie. Liderem konsorcjum wykonującym prace była PKP Energetyka SA, a w jego skład weszli: Przedsiębiorstwo Naprawy Infrastruktury Sp. z o.o., Pomorskie Przedsiębiorstwo Mechaniczno – Torowe Sp. z o.o., Feroco SA, Torpol Sp. z o.o , Agat SA. Zakres prac wykonanych w ramach w/w kontraktu obejmował m.in.: roboty torowe (budowa 53 km torów i 95 rozjazdów), i drogowe (13 przejazdów kolejowych). Zbudowano 13 przepustów, 13 peronów, tunel, most, prawie 45 km teletechnicznych linii kablowych. Przebudowano 63,5 tkm sieci trakcyjnej, 21 km linii potrzeb nieatrakcyjnych, 1 podstację trakcyjną, 1 kabinę sekcyjną i 14 stacji transformatorowych.

Podczas prac na odcinku Koluszki – Łódź Widzew zostały wykorzystane najnowocześniejsze urządzenia i technologie. Dzięki modernizacji linii kolejowej zwiększyła się liczba przewożonych pasażerów i towarów koleją, tym samym zmniejszył się ruch w transporcie drogowym. Przyczyniło się to do znaczącego wpływu na ochronę środowiska naturalnego poprzez redukcję szkód powstałych w wyniku emisji spalin, hałasu, wibracji, zajętości terenów i pogorszenia się estetyki terenu. Zastosowanie nowoczesnej technologii i rozwiązań technicznych (jak np.: zabudowa konstrukcji antyhałasowych i antywibracyjnych i budowa ekranów akustycznych) wydatnie obniżyła poziom hałasu. W celu ochrony zwierząt zamontowane zostały elementy odblaskowe odstraszające dziką zwierzynę przed nadjeżdżającym pociągiem a dla migracji drobnych zwierząt zostały przebudowane i wyremontowane przepusty pod torami. Drzewa nie przeznaczone do wycięcia, a znajdujące się w strefie prowadzenia prac zabezpieczano przed uszkodzeniami mechanicznymi a wolne miejsca uzupełniono drzewami i krzewami ozdobnymi. W celu ochrony środowiska gruntowo-wodnego i wód powierzchniowych zaprojektowano i wybudowano system odwodnień zarówno szlaku, stacji kolejowych jak i obiektów inżynierskich. Przebudowa to również poprawa bezpieczeństwa. Modernizowana linia kolejowa podniosła znacznie bezpieczeństwo nie tylko zwierząt ale i ludzi. Zastosowanie nowoczesnych urządzeń przejazdowych na skrzyżowaniach jednopoziomowych z drogami eliminuje do minimum ewentualne błędy ludzkie, co przekłada się na zwiększenie bezpieczeństwa dla użytkowników dróg.

***
Modernizacja linii kolejowej Warszawa – Łódź to projekt zakwalifikowany do Sektorowego Programu Operacyjnego Transport na lata 2004 – 2006 w ramach działania „Modernizacji linii kolejowych między aglomeracjami miejskimi i w aglomeracjach”. Mają one na celu zwiększenie udział przewozów kolejowych w przejazdach między aglomeracjami miejskimi i w aglomeracjach zarówno poprzez rozbudowę infrastruktury kolejowej jak i zakup taboru. Linia kolejowa 001 oraz 017 Warszawa – Łódź stanowi połączenie dwóch największych aglomeracji miejskich w Polsce. Linia na odcinku Łódź – Skierniewice leży w ciągu linii AGTC, łączącym linie C-E 65 (korytarz VI) z linią C-E 20 (Skierniewice – Łuków). Przewozy pomiędzy Warszawą a Łodzią wynoszą od 25 tysięcy do 11 tysięcy pasażerów/dobę. Przed remontem trasy przejazd pociągu pasażerskiego w relacji Warszawa Centralna – Łódź Fabryczna (długość odcinka 135 km) w rozkładzie jazdy 2005/2006 wynosił 128 min, a prędkość handlowa pociągu wynosiła około 62 km/godz. Aby uzyskać prędkość techniczną 160 km/godz. konieczna była modernizacja torów i rozjazdów a także likwidacja ograniczeń prędkości na przejazdach kolejowych. Dzięki temu czas podróży skrócił się do około 70 minut.

Konkurs „Budowa Roku 2008” organizowany jest corocznie przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa przy współudziale Ministerstwa Infrastruktury oraz Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Celem konkursu jest wyłonienie obiektów budowlanych, na których osiągnięto wyróżniające się wyniki realizacyjne. Jego przedmiotem są nowe lub przebudowane obiekty budowlane lub proces inwestycyjny ze wszystkich rodzajów budownictwa zakończony nie później niż do końca I kwartału 2010 roku. Kryterium ocen są: jakoś robót, organizacja budowy i czas jej realizacji, rozwiązania techniczno – technologiczne procesu realizacji budowy, bezpieczeństwo pracy i ochrona zdrowia, przebieg i forma finansowania inwestycji, rozwiązania formalno-prawne w procesie inwestycyjnym, udział inwestora w realizacji obiektu budowlanego a także wpływ oddziaływania inwestycji na środowisko i gospodarkę terenu. Więcej informacji na temat konkursu znajduje się na stronie Budowa Roku
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Losowa Fotka
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Tomek
30-09-2022 11:23
Test Shoutbox'a
Copyright © 2022, Created by Acid Rain