Nawigacja
Ostatnie Obrazy
Najnowsze video
TEM2-294 w akcji
ST44-1113+SM42-693...
ST44-172, Nurzec
ST44-1109 Sycze
Targi Hobby Pozna...
M62M-014
Euronaft
SU46-041
ST44-2046
ST44-2026+ST44-2050
Ostatnie artykuły
Salon Hobby 2015 czy...
Rogowskie Impresje
Pobiedziska i Trybun...
Żnin 2015
Kolejna solówka
Aktualnie online
Gości online: 23

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 26
Najnowszy użytkownik: kareks
Ostatnie komentarze
Teenage agv.gpus.lkm...
Impetigo: xyy.gxwb.l...
[url=http://hydroxyc...
[url=http://augmenti...
Confident tqs.huwh.l...
[url=http://buycloni...
Osler ksv.zpen.lkmk....
However, onb.ieol.lk...
Has vyw.mjbk.lkmk.eu...
[url=http://viagra96...
Kalendarz
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Moderus Beta po testach w Łodzi
NewsJednoprzestrzenne Moderusy Beta z niskopodłogowym członem, zbudowane przez poznański Modertrans, kursują na miejskich liniach Poznania już od roku. Tego typu tramwajem zainteresowane jest również przedsiębiorstwo komunikacyjne z Łodzi. Dlatego też, w wyniku zawartej umowy, przez cały maj, jedną z poznańskich zielonych "Beat" testowali mieszkańcy Łodzi.
Zanim tramwaj wyruszył na linie musiał mieć odpowiednio dostosowane wózki, ponieważ w Łodzi rozstaw torów jest mniejszy niż w Poznaniu. Pracownicy Modertransu zmienili też układ elektryczny, aby dopasować go do warunków łódzkich. Potem zielony przybysz wyruszył na trasę. Jak informuje MPK Poznań, wśród wielu pozytywnych opinii, bardzo często pojawiały się pochwały dla... bardzo czytelnej i praktycznej okrągłej tarczy z numerem linii. Zobacz zdjęcia MPK Poznań.

Plus dla niskiej podłogi i składanych krzesełek
MPK Łódź o opinie poprosiło swoich użytkowników. Ocenie podlegał przede wszystkim niskopodłogowy człon. Mimo pojawiania się głosów o ograniczonej pojemności niskiej części tramwaju, przeważały opinie, że jest on dobrym rozwiązaniem, szczególnie z uwagi na osoby niepełnosprawne czy rodziców z wózkiem dziecięcym. Wrażenia te potęgowały szerokie drzwi z poręczami oraz składane krzesełka: "Zaletą jest niewątpliwie człon niskopodłogowy, który umożliwia bezproblemowe wejście osobom niepełnosprawnym" - pisał jeden z pasażerów. "Przestrzeń w członie niskopodłogowym może być dowolnie konfigurowana dzięki składanym fotelom" - zauważył inny. Wtórowała mu kolejna osoba: "Najbardziej spodobał mi się niskopodłogowy człon, są składane siedzenia, dzięki czemu więcej wózków się w nim zmieści". "W środku podoba mi się kwestia składanych siedzeń, szczególnie jeśli miałby tam wjechać wózek, co w innych pojazdach jest utrudnione..." - dodał następny użytkownik. "A drzwi szerokie - ułatwione wsiadanie i wysiadanie większej ilości osób" - przeczytaliśmy opinię, "Zastosowanie drzwi wychylnych pozwala pasażerom korzystać z całej szerokości otworu drzwiowego".

System Informacji Pasażerskiej
Inną z najczęściej przytaczanych zalet była duża ilość wewnętrznych wyświetlaczy i informacja głosowa: "Bardzo dobry system informacji pasażerskiej (bardzo dobrze oceniam ilość wyświetlaczy, również tych bocznych, oraz sygnały dźwiękowe), duża ilość mniej rzucających się w oczy kamer (tak jak również bardzo wygodny ekran monitoringu w kabinie motorniczego położony przy lusterku i kierowany z pulpitu)". "Jako zaletę można zaliczyć wyświetlacze wewnętrzne np. w członie niskopodłogowym, wyświetlacz taki jest umieszczony tuż nad drzwiami, co jest bardzo wygodne, bo pokazuje przystanek zarówno dla siedzących jeszcze sobie wygodnie, jak i dla tych, którzy stoją w okolicach drzwi i również wiedzą jaki to jest przystanek" - czytaliśmy wśród komentarzy. "Nagłośnienie tramwaju jest w porządku, wyraźnie słychać komunikaty typu "następny przystanek itp." - oceniał kolejny komentujący. "Drugą istotną sprawą jest system informacji pasażerskiej. Jest bardzo dużo tablic we wnętrzu pojazdu. Informacja dźwiękowa jest na wielki plus, ponieważ jest bardzo dużo głośników" - wyliczał pasażer. Tym głosom przytakiwał też pan Michał: "W środku zaskoczyła mnie ilość tablic informacyjnych w różnych rozmiarach (jestem zwolennikiem tych większych; ))" oraz pan Piotr: "Wewnątrz wiele tablic informujących o przystankach, dobry pomysł z tymi nad drzwiami". "System pozwala na "odnajdywanie się w Łodzi"" - podsumował jeden z pasażerów.

Miejsce "koguta" jest na dachu!
Początkowo okrągła tablica z numerem linii była zdemontowana, pasażerowie prosili jednak o jej założenie, a po realizacji tej prośby, od razu docenili obecność - jak nazwali - "koguta". Podkreślali, że przede wszystkim numer linii jest o wiele lepiej widoczny z daleka. "Rozwiązaniem wartym uwagi są okrągłe wyświetlacze na dachu, które ułatwiają odczytanie numeru linii z dużej odległości. To spuścizna po wagonach N, która przetrwała już tylko w Poznaniu, ale warto stworzyć system oparty na podobnym pomyśle" - komentował jeden z internautów. "Ten "kogut" z numerem lini tramwajowej to cudo. Moim zdaniem przy waszej modernizacji Moderusa powinien być kogut, z daleka jest widziany" -popierał inny. "Widać go z daleka, numer na wyświetlaczu to bardzo dobra rzecz, tym bardziej jak dla mnie, bo jestem osobą słabowidzącą" - przyznała użytkowniczka. Podobnie myślał pan Michał: ""Kogut" to duża zaleta tego tramwaju, nie trzeba biec jak oszalały na przystanek, bo z daleka widać co jedzie:) Podobne zdanie mają wszystkie starsze panie na przystankach: D". "Uwagę przykuwają wysoko umieszczone wyświetlacze z numerem linii" - opisywał pasażer. "Na pierwszy rzut oka wygląda to trochę dziwnie, ale jest bardzo praktyczne, ponieważ numer linii widać z daleka". "Czy jest szansa na koguty w łódzkich tramwajach?" - dopytywał pan Wojtek.

Jest klima czy ni ma?
Łodzianie chwalili też klimatyzację, której w tramwaju w rzeczywistości... nie ma. Moderus Beta posiada urządzenia wentylacyjne, zamontowane w suficie oraz pod siedzeniami. Dzięki temu można lepiej sterować temperaturą wewnątrz i utrzymać jej określoną wartość na stałym poziomie. Jak się okazuje, w ciepłe majowe dni, system ten spełnił swoją rolę.

"Tak dla Moderusów w Łodzi"
To nazwa grupy na facebooku, która powstała w czasie testów Bety na ulicach tego miasta. Pasażerowie przyznali, że bardzo chętnie widzieliby takiego Moderusa w Łodzi na stałe: "Nie mogę się doczekać, kiedy Go zobaczę w przyszłości w żołto-czerwonych barwach" - pisała jedna z komentujących. Niektórzy czekali nawet godzinę na przyjazd tego konkretnego modelu, być może dlatego, że według pasażerów "jest znacznie cichszy od City Runnerów i 122n Pesa". "Spisał się na 6+" - podsumowała inna użytkowniczka.

Źródło: portal Rynek kolejowy
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Losowa Fotka
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Tomek
30-09-2022 11:23
Test Shoutbox'a
Copyright © 2022, Created by Acid Rain