Nawigacja
Ostatnie Obrazy
Najnowsze video
TEM2-294 w akcji
ST44-1113+SM42-693...
ST44-172, Nurzec
ST44-1109 Sycze
Targi Hobby Pozna...
M62M-014
Euronaft
SU46-041
ST44-2046
ST44-2026+ST44-2050
Ostatnie artykuły
Salon Hobby 2015 czy...
Rogowskie Impresje
Pobiedziska i Trybun...
Żnin 2015
Kolejna solówka
Aktualnie online
Gości online: 21

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 26
Najnowszy użytkownik: kareks
Ostatnie komentarze
Teenage agv.gpus.lkm...
Impetigo: xyy.gxwb.l...
[url=http://hydroxyc...
[url=http://augmenti...
Confident tqs.huwh.l...
[url=http://buycloni...
Osler ksv.zpen.lkmk....
However, onb.ieol.lk...
Has vyw.mjbk.lkmk.eu...
[url=http://viagra96...
Kalendarz
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Przystosowanie łódzkiego węzła do KDP - konsultacje społeczne
KolejW czwartek, 31 stycznia 2013 roku w Centrum Konferencyjnym Uniwersytetu Łódzkiego odbyły się konsultacje społeczne studium wykonalności dla przystosowania łódzkiego węzła kolejowego do obsługi Kolei Dużych Prędkości. Przedstawiciele firmy Sener przedstawili cząstkowe wyniki prac nad dokumentem i wysłuchali zgłoszonych uwag.
Sener specjalizuje się w projektach z zakresu m. in. inżynierii lądowej, transportu lotniczego oraz energetyki i ochrony środowiska. W Łodzi zasłynął z przedstawienia przed rokiem studium tunelu średnicowego, w myśl którego jedyna stacja pośrednia na odcinku Łódź Fabryczna-Łódź Kaliska miała znajdować się w okolicach centrum handlowego Manufaktura.
Przedstawiciele firmy - Stanisław Stadniczenko i Tomasz Gawryluk - przedstawili rys historyczny łódzkiego węzła kolejowego wraz z genezą jego marginalizacji oraz trzy warianty dalszych działań. Opcja "0" polegałaby na zaniechaniu inwestycji przy utrzymywaniu jedynie dotychczasowych parametrów linii wchodzących w skład węzła. Zdaniem autorów studium, przyjęcie takiego wariantu wywołałoby po 2020 r. radykalny odpływ pasażerów kolei do transportu drogowego. Prognozy pasażersko-ruchowe są bardziej obiecujące (acz mocno zbliżone do siebie nawzajem) w razie przyjęcia wariantu 1 (rewitalizacja linii, 3 nowe przystanki, przebudowa stacji Łódź Widzew i dokończenie wschodniego wiaduktu stacji Łódź Kaliska) lub 2 (modernizacja wszystkich linii do prędkości 160 km/h, poprawa geometrii, przebudowa skrzyżowań na bezkolizyjne). Ostatni z wariantów przewiduje także powstanie odnogi na lotnisko Lublinek oraz rozbudowę węzła "Widzewska" (budowę dwutorowej łącznicy Łódź Stoki-Łódź Dąbrowa i jednotorowej Łódź Stoki-Łódź Fabryczna). Linia Łódź Widzew-Zgierz-Kutno zyskałaby drugi tor. W całej aglomeracji miałoby powstać łącznie 15 nowych przystanków.
Tunel Kolei Dużych Prędkości zaczynałby się w okolicach stacji Łódź Widzew, by po włączeniu się w tory nowej stacji Łódź Fabryczna skręcić w kierunku południowym i zakończyć się na Retkinii na południe od linii nr 14. Według zapewnień projektantów, wyjście na powierzchnię zlokalizowano na terenach kolejowych, by uniknąć komplikacji związanych z wywłaszczeniami.
Dyskutanci przyjęli przedstawiony projekt dość krytycznie. Wytykano autorom, że - wbrew tytułowi opracowania - zbyt mało miejsca poświęcili samej linii Kolei Dużych Prędkości w kontekście łódzkiego węzła, a także intermodalności kolei z innymi środkami transportu.
Tomasz Bużałek z Inicjatywy na rzecz Przyjaznego Transportu skrytykował koncentrację na problemach technicznych przy braku dostrzeżenia strukturalnych, takich, jak brak połączenia najkrótszą trasą między Łodzią a Piotrkowem Trybunalskim i Bełchatowem. Zakwestionował też lokalizację nowego przystanku na Retkinii, oddalonego od generatorów ruchu. Podobne uwagi zgłosiła Alina Giedryś z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego oraz Monika Bąk z Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.
Wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk wyraził obawę, czy zapisy studium nie zostaną wykorzystane przeciwko skierowaniu KDP przez Łódź. Zdaniem byłego ministra, autorzy umożliwili takie interpretowanie swojej pracy, nie zaznaczając, że dla KDP i kolei konwencjonalnej powstaną osobne tunele. C. Grabarczyk skrytykował także nieuwzględnienie łącznika między KDP a Centralną Magistralą Kolejową. Zaznaczył ponadto, że linia "Y" Warszawa-Łódź-Poznań/Wrocław znalazła się w sieci bazowej europejskich korytarzy TEN-T, co zobowiązuje rząd do jej budowy do 2030 r.
W czasie dyskusji padały interesujące sugestie, takie, jak budowa drugiej pary torów między stacją Łódź Andrzejów a przystankiem Bedoń. W ten sposób cały odcinek Łódź Widzew-Gałkówek stałby się czterotorowy, co pozwoliłoby na lepszą separację ruchu lokalnego od dalekobieżnego. Zgłoszono też pomysł wprowadzenia kolei typu light rail w obszary dużych osiedli, jak os. 650-lecia w Zgierzu. Kwestionowano celowość dokończenia wschodniego wiaduktu stacji Łódź Kaliska jako inwestycji konserwującej niefunkcjonalny, wywodzący się z czasu zaborów układ dworca. Pomysł utworzenia łącznicy Łódź Radogoszcz Wschód-Łódź Radogoszcz Zachód został przez projektantów odrzucony, gdyż omijanie stacji Zgierz z jej potokami pasażerskimi uznano za niecelowe.
Przedstawiciele firmy Sener zapewnili, że wszystkie zgłoszone uwagi zostaną przeanalizowane i wzięte pod uwagę na dalszych etapach opracowywania studium.

Źródło: portal Rynek kolejowy
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Losowa Fotka
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Tomek
30-09-2022 11:23
Test Shoutbox'a
Copyright © 2022, Created by Acid Rain