Nawigacja
Ostatnie Obrazy
Najnowsze video
TEM2-294 w akcji
ST44-1113+SM42-693...
ST44-172, Nurzec
ST44-1109 Sycze
Targi Hobby Pozna...
M62M-014
Euronaft
SU46-041
ST44-2046
ST44-2026+ST44-2050
Ostatnie artykuły
Salon Hobby 2015 czy...
Rogowskie Impresje
Pobiedziska i Trybun...
Żnin 2015
Kolejna solówka
Aktualnie online
Gości online: 21

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 26
Najnowszy użytkownik: kareks
Ostatnie komentarze
Teenage agv.gpus.lkm...
Impetigo: xyy.gxwb.l...
[url=http://hydroxyc...
[url=http://augmenti...
Confident tqs.huwh.l...
[url=http://buycloni...
Osler ksv.zpen.lkmk....
However, onb.ieol.lk...
Has vyw.mjbk.lkmk.eu...
[url=http://viagra96...
Kalendarz
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Trwa rewitalizacja linii na odcinku z Koluszek do Częstochowy
KolejPodróżni na rewitalizowanej trasie łączącej Koluszki z Częstochową mogą korzystać już z 8 odnowionych peronów. W sumie zaplanowano przebudowę 43 peronów. Wszystkie z nich będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, starszych czy rodziców z dziećmi w wózkach. Pojawią się na nich wiaty, gabloty na rozkłady, oświetlenie i inne elementy małej architektury.
Siedem przebudowanych peronów to niejedyne efekty dotychczas przeprowadzonych prac. PKP Polskie Linie Kolejowe wymieniły już tor na szlaku Radomsko – Widzów Teklinów, Kłomnice – Częstochowa oraz stacji Koluszki. Zakończono także wymianę sieci trakcyjnej między Rudnikami a Częstochową. Na siedmiu stacjach jest 28 nowych rozjazdów – Koluszki, Rokiciny, Baby, Radomsko, Widzów Teklinów, Rudniki, Wyczerpy. Rozpoczęły się kolejne prace na szlaku Baby – Piotrków Trybunalski oraz na stacji Piotrków Trybunalski, a także na drugim torze na odcinkach: Rudniki – Kłomnice, Gomunice – Gorzkowice, Widzów Teklinów – Radomsko.
Zaczyna powstawać strop tunelu Trasy W-Z
NewsNa odcinku Piotrkowska - Kościuszki rozpoczęła się konstrukcja stropu tunelu dla tranzytowego ruchu samochodowego. Będzie to jedyny odcinek, na którym zagłębiona jezdnia będzie biegła w pełnym tunelu.
Powstały już pierwsze oczepy, na których ułożono belki konstrukcyjne. Po zabetonowaniu utworzą one płytę stropową, której ukończenie jest przewidywane w połowie lipca. - Na otrzymanej w ten sposób płycie wybudujemy dworzec przesiadkowy między głównymi liniami tramwajowymi północ-południe i wschód-zachód. Jego wiata w stanie surowym powinna być gotowa pod koniec bieżącego roku - zapowiada Jakub Osiecki, kierownik robót z ramienia wykonawcy.
Kongres Kolejowy w Łodzi - porozumienie podpisane
NewsMarszałek województwa łódzkiego Witold Stępień, pierwszy wiceprezydent Łodzi Marek Cieślak, przewodniczący Railway Business Forum Henryk Klimkiewicz oraz Adrian Furgalski i Jakub Klimkiewicz z zarządu ZDG TOR podpisali dziś porozumienie o organizacji w Łodzi czwartej edycji dorocznego Kongresu Kolejowego. Kongres wraz z wydarzeniami towarzyszącymi potrwa od 8 do 10 października.
Organizatorem wydarzenia jest Forum Kolejowe – Railway Business Forum oraz Zespół Doradców Gospodarczych TOR jako organizator techniczny. Na mocy porozumienia, marszałek województwa łódzkiego oraz prezydent miasta Łodzi stali się gospodarzami – współorganizatorami Kongresu Kolejowego.
Pętla przy Północnej do remontu
NewsMiasto wyremontuje torowisko na krótkim odcinku ul. Północnej oraz przylegającą do niej pętlę. Ogłoszony właśnie przetarg na projekt i wykonanie robót zapewnia dalsze istnienie tramwajów w ciągu Ogrodowa – Północna, choć jeszcze kilka lat temu poważnie dyskutowano zamiar jego likwidacji.
Łódzki Zarząd Dróg i Transportu ogłosił przetarg na przebudowę torowiska na 300-metrowym odcinku ul. Północnej oraz na pętli tramwajowej u zbiegu Północnej i Kilińskiego. Choć pętla ta nie jest używana na co dzień, jest jednym z częściej używanych krańców eksploatowanych w razie wystąpienia utrudnień w ruchu. Umożliwia bowiem obsługę najważniejszego, śródmiejskiego odcinka głównej trasy Łodzi – Łódzkiego Tramwaju Regionalnego.
Pracowity rok dla KMST
NewsUratowanie historycznych wagonów przed kasacją, przewiezienie ich do powstającego muzeum na Brusie oraz udział w opracowaniu społecznej koncepcji placówki - to najważniejsze ubiegłoroczne osiągnięcia łódzkiego Klubu Miłośników Starych Tramwajów.
- Pierwsza połowa roku stała pod znakiem ratowania najcenniejszych przedmiotów i części z likwidowanych spółek MKT i TP - relacjonuje prezes KMST Jakub Tarka. - Największym sukcesem było wykupienie zmodernizowanego tramwaju typu 803N nr 37 oraz wozu sieciowego nr 109 na bazie wagonu 5N z 1959 r. Było to możliwe dzięki zaangażowaniu członków Klubu oraz wsparciu łódzkiego producenta aparatury do wagonów, firmy Woltan - zaznacza. Oprócz tego, klub przyczynił się do zachowania wielu części zamiennych do wagonów produkcji chorzowskiego Konstalu (w magazynach zajezdni na Brusie znaleziono m. in. nieużywane, fabrycznie opakowane ramy okienne do 803N).
Łódź Fabryczna: Otwarcie o 7 miesięcy później
KolejProblemy z wodami podziemnymi przy ul. Niciarnianej doprowadziły do oficjalnego już przesunięcia terminu oddania dworca Łódź Fabryczna do użytku. W myśl podpisanego dziś aneksu do umowy, nowy termin to 30 września 2015 r.
Według wersji przedstawianej przez PKP PLK oraz budujące dworzec konsorcjum Torpol - Astaldi - PBDiM - Intercor, konieczność ominięcia "soczewki wodnej" spowodowała wypłycenie tunelu. Na przecięciu z ul. Niciarnianą tory będą biegły po powierzchni ziemi, a wlot tunelu przesunięto na zachód na wysokość ul. Konstytucyjnej. Dotychczas mówiono jednak tylko o wpływie tej decyzji na zmianę kształtu skrzyżowania z Niciarnianą. Dziś kolej oficjalnie poinformowała, że na skutek korekty projektu na wysokości ul. Kopcińskiego tunel będzie przechodził pomiędzy fundamentami filarów wiaduktu, zamiast - jak pierwotnie planowano - pod nimi. Rodzi to konieczność budowy tzw. szczudeł - tymczasowych fundamentów dla budowli na czas wybierania ziemi pod tunel kolejowy.
Łódź Fabryczna: W kwietniu wniosek PKP PLK o dotację
KolejMiliard sto tysięcy złotych to kwota dotacji z Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko", o jaką będzie starał się główny inwestor przebudowy dworca Łódź Fabryczna. Po ponownym przeliczeniu potoków pasażerskich PKP PLK postanowiła złożyć wniosek do Centrum Unijnych Projektów Transportowych.
- Wniosek o dofinansowanie będzie składany do CUPT w kwietniu na ogólną kwotę 1,4 mld zł, z czego dofinansowanie ze środków UE wyniesie 1,1 mld zł - mówi cytowany przez łódzką "Gazetę Wyborczą" rzecznik zarządcy infrastruktury kolejowej Mirosław Siemieniec.
Modernizacja kolejnych 805Na
NewsW Zakładzie Techniki łódzkiego MPK trwają prace związane z modernizacją ośmiu wagonów 805Na. Każdy z nich otrzyma trzydrzwiowe pudło i aparaturę elektryczną produkcji łódzkiego Woltanu. Pierwszy z pojazdów za kilka dni będzie na etapie prac wykończeniowych, a za kilka tygodni powinien powrócić do ruchu liniowego.
Wagon tramwajowy przeznaczony do przebudowy jest po przyjeździe do ZT całkowicie demontowany. Ze starej konstrukcji pudła pozostaje wyłącznie belka grzbietowa. Następnie w ciągu ok. 3 tygodni pracownicy Zakładu budują szkielet nowego pudła o konstrukcji trzydrzwiowej. W kolejnych etapach są montowane plastikowe odlewy ściany przedniej i tylnej, wagon trafia do lakierni, a następnie podlega pracom wykończeniowym i montażowi końcowemu.
Łącznie w tym roku MPK planuje zmodernizować w ten sposób 24 wagony. Koszt przebudowy jednej sztuki to około 950 tysięcy złotych.

Źródło: portal Rynek kolejowy
Pierwszy Flirt dla ŁKA gotowy
KolejPierwszy pociąg dla Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej już wkrótce opuści siedlecki zakład firmy Stadler Polska. Pojazd zostanie wysłany na testy dopuszczające do ruchu. Do końca kwietnia do Łodzi trafi sześć pociągów. 15 czerwca Łódzka Kolej Aglomeracyjna uruchomi pierwsze połączenie z Łodzi Kaliskiej do Sieradza.
Łódzka Kolej Aglomeracyjna zamówiła u Stadlera 20 pociągów typu Flirt3. Składy oferują wiele udogodnień dla podróżnych, takich jak biletomaty, klimatyzacja, stojaki na rowery czy gniazdka elektryczne. Pojazdy będą rozwijać maksymalną prędkość 160 km/h i pomieszczą 254 pasażerów. – Wyróżniają je niskie koszty eksploatacji oraz zużycie energii, dzięki czemu są też przyjazne dla środowiska. Będą to pierwsze w Polsce pociągi seryjnie wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem ETCS poziomu 2 – informuje rzeczniczka ŁKA Marta Markowska.
– Pociągi produkowane dla Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej to pojazdy najnowszej generacji. Wyróżniają je zarówno komfort, wygoda, jak i bezpieczeństwo. Wprowadzamy na tory województwa łódzkiego zupełnie nową jakość podróżowania. Łódzka Kolej Aglomeracyjna będzie najnowocześniejszym przewoźnikiem regionalnym w Polsce – zapewnia Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego.
Montaż pierwszego pojazdu dla „Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej” właśnie się zakończył. Obecnie przechodzi on testy wewnątrzzakładowe, po których zostanie wysłany na testy dopuszczające do ruchu, prowadzone pod nadzorem certyfikowanej jednostki badawczej.

Tutaj można zobaczyć kilka zdjęć jednostki.
Źródło: portal Rynek kolejowy
Po województwie... busem
NewsKolej w regionie łódzkim ma bardzo silnego konkurenta – komunikację drogową. Regularny transport busami i autobusami realizowany jest tam, gdzie kolej dawno straciła swą pozycję i ciągle nie udało się jej odbudować, ale i tam, gdzie jeszcze kilka lat temu jeździło się wyłącznie pociągiem. Przed powstającą ŁKA stoi więc trudne zadanie zaoferowania atrakcyjniejszej usługi.
Jeden z najważniejszych punktów komunikacji podmiejskiej i regionalnej w Łodzi wygląda niepozornie: to dwa słupki z czerwonego ceownika z przymocowanymi kasetami gromadzącymi ledwo mieszczące się w ramkach pokreślone rozkłady jazdy. W małej zatoczce ciasno parkują kilkunasto-, dwudziestokilkumiejscowe busy. Na końcu wąskiej śródmiejskiej ulicy Traugutta przystają i mali przewoźnicy prywatni, i dopiero prywatyzowany PKS Kutno.
Tragedia na budowie dworca Fabrycznego
KolejŚmiertelny wypadek przy budowie tunelu średnicowego nowego dworca Łódź Fabryczna (...) miał miejsce w poniedziałek rano. Betonowy fragment oderwał się od konstrukcji i spadł na przebywającego w jej pobliżu pracownika.
Kawałek stropu budowanego tunelu średnicowego prowadzącego do dworca Łódź Fabryczna, spadł na ok. 40-letniego robotnika w poniedziałek, przed g. 10. Zdarzenie miało miejsce na wysokości ul. Konstytucyjnej, praktycznie przy samym wlocie do tunelu.
- Ok. 2-3 m kw. tzw. suchego betonu spadło na głowę pracownika - mowi st. kpt. Adam Antczak, rzecznik łódzkiej straży pożarnej. - Suchy beton był skuwany przez pracujące w tunelu maszyny. Pracownik znalazł się w zasięgu pracy tych maszyn, mimo że nie powinno go tam być.
Jako pierwsi na miejsce przybyli strażacy i pogotowie. Zespół ratownictwa medycznego próbował reanimować ofiarę wypadku. Niestety, mężczyzny nie udało się uratować.
Sprowadzone na budowę psy ratownicze, nie znalazły innych osób przysypanych przez oderwany strop. Na miejscu tragedii pracowało siedem zastępów straży pożarnej.


Źródło: portal dzienniklodzki.pl
Jest umowa na ERTMS/ETCS poziom 2 na linii Warszawa-Łódź
KolejKonsorcjum firm Thales, Strabag oraz Feroco podpisało z PKP Polskie Linie Kolejowe umowę dotyczącą wdrożenia systemu ERTMS/ETCS poziom 2/GSM-R na odcinku Warszawa Zachodnia-Koluszki i Koluszki-Łódź Widzew oraz zaprojektowania i wykonania Lokalnego Centrum Sterowania Skierniewice.
– Podpisana dziś umowa po raz kolejny potwierdza, że Thales jest godnym zaufania partnerem dla PKP PLK SA, a także ugruntowuje naszą pozycję lidera na polskim i światowym rynku kolejowym w branży systemów sterowania ruchem kolejowym – powiedział Paweł Przyżycki, dyrektor handlowy w Thales Polska.
Albo wiadukt Niciarnianej, albo Konstytucyjna
NewsAlternatywą dla budowy wiaduktu nad torami linii kolejowej nr 17 w ciągu ul. Niciarnianej może być jedynie realizacja fragmentu Trasy Konstytucyjnej. Wszystko jednak wskazuje na to, że właśnie wiadukt będzie ostatecznie wybraną opcją. Władze Łodzi przedstawiły zapowiadane warianty przejazdu przez tory na Starym Widzewie.
Przedmiotem wstępnej analizy było pięć wariantów. Dwa z nich - pozostawienie obecnych skrzyżowań w jednym poziomie oraz budowa wiaduktu w ciągu ul. Widzewskiej - zostały odrzucone z powodu niespełniania stawianych inwestycji celów. Wariant z przejazdami strzeżonymi miałby prowadzić do powstawania korków oraz generować duże koszty eksploatacyjne. Natomiast wiadukt Widzewskiej byłby trudny do realizacji z powodu różnic wysokościowych, wymagałby przebudowy skrzyżowania z al. Piłsudskiego, a ponadto nie zapewniałby na północy połączenia z jakąkolwiek drogą o odpowiedniej przepustowości.
Na wieczną służbę odszedł kolejny przyjaciel
NewsZ największą przykrością zawiadamiamy iż na wieczną służbę odszedł pan Roman Jaszczyszyn, jeden z najbardziej przychylnych "mikolom" dyspozytorów. Każdy z nas mógł liczyć na wyczerpujące informacje o ruchu pociągów w obrębie węzła chojnickiego. Nie wszyscy wiedzą, że pan Roman był również maszynistą. Wielu z nas znało go osobiście albo chociaż spotkało na szlaku. Niech w krainach niebieskich dalej zawiaduje żelaznymi szlakami i wysyła kolejne lokomotywy do różnych zadań oraz sam prowadzi piękne pociągi.
Pogrzeb odbędzie się 12.02.2014 (środa) o godzinie 13-ej w Czersku.
Łódź Fabryczna: początek prac przy konstrukcji budynku dworca
KolejZ 250 słupów, które będą podtrzymywały strop na poziomie 0, zostały ukończone pierwsze trzy. - To początek prac przy konstrukcji budynku dworca kolejowego na poziomie -8 - informuje rzecznik prasowy wykonawcy dworca Łódź Fabryczna Katarzyna Rumowska.
Filary są wykonywane metodą tradycyjną w oparciu o stalowe zbrojenie. Dwie i pół setki słupów o zróżnicowanej wysokości i profilu będzie wykonywanych metodą tradycyjną (zbrojenie, deskowanie i betonowanie). Żelbetowe słupy to pierwszy element konstrukcji pomieszczenia na poziomie -8, na którym znajdzie się m. in. hall kasowy, podziemny dworzec autobusowy i parkingi.
Równocześnie z wykonywaniem tych robót pracownicy wykonawcy wydobywają ziemię spod stropu. - Prace podstropowe odbywają się zarówno w obszarze budowy budynku dworca kolejowego, jak i w okolicy ul. Niciarnianej - informuje K. Rumowska. Wydobywanie ziemi z komór tunelu rozpoczęło się wcześniej, niż w miejscu przyszłej hali peronowej: w drugim przypadku wykonawca musiał czekać na otrzymanie oficjalnego potwierdzenia decyzji o uprawomocnieniu pozwolenia na budowę. Jednoczesne wykonywanie robót pod i nad stropem ma przyspieszyć postęp prac na budowie.
Ponadto rozpoczęły się przygotowania do wykonania zachodniej głowicy dworca, mającej stanowić punkt wyjścia dla tunelu średnicowego. Skrzyżowanie Kilińskiego - Traugutta, pod którym ma znaleźć się konstrukcja, zostało zamknięte. Trwają przygotowania do rozbiórki kolidującego z nią przejścia podziemnego.

Źródło: portal Rynek kolejowy
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Losowa Fotka
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Tomek
30-09-2022 11:23
Test Shoutbox'a
Copyright © 2022, Created by Acid Rain