Przedstawiciele ośmiu jednostek samorządu terytorialnego położonych na trasach łódzkiej sieci tramwajów podmiejskich podpisali w Ozorkowie list intencyjny w sprawie wspólnego zabiegania o fundusze europejskie na rewitalizację tras tramwajowych. - Linie są w złym stanie, a budżetu pojedynczego miasta nigdy nie będzie stać na remont którejś z nich. Chcemy doprowadzić do złożenia wspólnego wniosku do POIiŚ na rewitalizację linii oraz zakup łącznie 30 jednostek taboru - mówi inżynier miasta Pabianice Andrzej Różański.
Do porozumienia przystąpiły: Miasto Zgierz, Gmina Zgierz, Miasto i Gmina Ozorków, Miasto Pabianice, Gmina Pabianice, Gmina Ksawerów, Miasto Konstantynów Łódzki oraz Gmina Lutomiersk. - Mamy nadzieję, że w następnym spotkaniu weźmie udział marszałek województwa Witold Stępień, którego przedstawicielka była z nami już dzisiaj. Wysłaliśmy zaproszenie także do władz Łodzi, ale nikt nie przybył. Myślę, że to efekt przeoczenia lub pewnego nieporozumienia - mówi dyplomatycznie burmistrz Ozorkowa Jacek Socha. - Nie chcemy zastępować Łodzi ani rywalizować z nią. Podpisaliśmy porozumienie, by współpracować i mieć silniejszą pozycję w negocjacjach z najważniejszym miastem aglomeracji - zaznacza.
O dużym pechu może mówić bydgoska Pesa. Przywrócony po dwóch latach do eksploatacji pociąg ED59 miał zostać oficjalnie zaprezentowany przez marszałka województwa. Uległ awarii kilkaset metrów od peronu.
Sprawę opisał "Dziennik Łódzki". ED59-01 Acatus, miał wrócić na tory w poniedziałek, 2 czerwca. Pierwszy EZT, który wyprodukowała Pesa poza prototypem dla WKD, miał wyruszyć w pierwszą podróż po naprawie o g. 14.34 ze stacji Łódź Kaliska do Skierniewic, a uroczystej odprawy pociągu miał dokonać marszałek Witold Stępień. Niestety, marszałek próżno wypatrywał pociągu. Acatus kilkaset metrów przed peronem złapał usterkę. - Podstawiony został tabor zastępczy i pociąg odjechał z kilkuminutowym opóźnieniem - mówi Anna Piotrowska z łódzkich Przewozów Regionalnych.
Porozumienie o Wspólnym Bilecie Aglomeracyjnym podpisane
Przedstawiciele władz Łodzi, Pabianic i Zgierza oraz Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej i Przewozów Regionalnych podpisali w piątek umowę w sprawie Wspólnego Biletu Aglomeracyjnego. 30-dniowy bilet normalny będzie kosztował 180 zł (strefa A) i umożliwiał podróżowanie pociągami obydwu przewoźników oraz pojazdami komunikacji miejskiej na terenie wymienionych gmin.
Dystrybucja biletu ma rozpocząć się 10 czerwca, na pięć dni przed startem Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Będzie można kupić go w ponad 150 punktach sprzedaży biletów, prowadzonych na terenie Łodzi przez łódzkie MPK. 15 czerwca zostaną uruchomione dodatkowe punkty w Pabianicach i Zgierzu.
Łódź - Kutno: Miesiąc bez pociągów na naprawę wiaduktu
Miesięczna przerwa w ruchu pomiędzy Zgierzem a przystankiem Zgierz Kontrewers będzie wynikać z robót prowadzonych na wiadukcie nad ulicą Długą. Naprawa jest konieczna po nietypowym zdarzeniu drogowym. Kilka miesięcy temu w wiadukt uderzył samochód ciężarowy, naruszając jego konstrukcję.
Przez niemal miesiąc tegorocznych wakacji nieczynny będzie fragment linii Łódź Widzew – Kutno, która na odcinku Zgierz – Kutno jest elementem podstawowego ciągu z Łodzi na północ kraju. Od 15 lipca do 12 sierpnia pociągi nie pojadą ośmiokilometrowym odcinkiem ze stacji Zgierz do mijanki Zgierz Kontrewers (do grudnia zeszłego roku przystanek ten nazywał się Jedlicze Łódzkie). Tak jak informowaliśmy wczoraj, składy dalekobieżne kierowane będą objazdami, a za pociągi regionalne uruchomiona zostanie komunikacja zastępcza.
Łódź Fabryczna: Przygotowania do przejścia pod wiaduktem
Zaczyna powstawać najtrudniejszy odcinek tunelu kolejowego do stacji Łódź Fabryczna - krótki fragment pod wiaduktem ul. Kopcińskiego. - Opracowaliśmy metodę i zaczęliśmy prace przygotowawcze - mówi dyrektor kontraktu ze strony wykonawcy Marcin Zaremba.
Przypomnijmy: źródłem problemu było zbyt późne wykrycie wód podziemnych przy ul. Niciarnianej. Jak zgodnie twierdzą przedstawiciele wykonawcy (konsorcjum Torpol - Astaldi - PBDiM - Intercor) oraz PKP PLK, konieczność ich ominięcia spowodowała zmianę niwelety tunelu. Na przecięciu z ul. Niciarnianą tory będą biegły po powierzchni ziemi, a wlot tunelu przesunięto na zachód na wysokość ul. Konstytucyjnej. Na skutek korekty projektu na wysokości ul. Kopcińskiego tunel będzie przechodził pomiędzy fundamentami filarów wiaduktu, zamiast - jak pierwotnie planowano - pod nimi. Doprowadziło to do przesunięcia terminu oddania dworca Łódź Fabryczna do użytku. W myśl podpisanego 24 lutego br. aneksu do umowy, obecny termin to 30 września 2015 r.
Modernizacja linii łódzkiej idzie jak po grudzie. W środę dotarły do nas informacje o tym, że nowi podwykonawcy, którzy zastąpili na wielu odcinkach Feroco, ciągle nie mają podpisanych umów. PKP PLK zapewnia jednak, że żadnych przestojów nie będzie.
Wspólny Bilet Aglomeracyjny - jest decyzja Rady Miejskiej
Łódzcy radni przyjęli uchwałę w sprawie Wspólnego Biletu Aglomeracyjnego. Magistrat został upoważniony do podpisania umowy z władzami Pabianic i Zgierza w sprawie wspólnej taryfy biletowej w pociągach i pojazdach komunikacji miejskiej między tymi miastami.
- Bilet Aglomeracyjny to zintegrowana oferta 30-dniowych biletów imiennych. Obejmie pociągi Łódzkiej Kolei Aglomeracyjną oraz Przewozów Regionalnych, sieć aglomeracyjną MPK Łódź i komunikację lokalną miast Pabianice oraz Zgierz - wyjaśnia rzecznik Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej Marta Markowska. Jak podkreśla, ŁKA była jednym z inicjatorów umowy.
- Jestem przekonany, że nasze wysiłki sprawią, że mieszkańcy przesiądą się z samochodów na kolej - komentuje marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień. Według deklaracji zainteresowanych stron, z nowej oferty pasażerowie będą mogli korzystać od dnia uruchomienia pociągów ŁKA (15 czerwca br.). Można jednak podchodzić do tych zapewnień z ostrożnością: trzeba pamiętać, że łódzki Zarząd Dróg i Transportu, który w myśl projektu porozumienia ma być operatorem WBA, zapowiadał umożliwienie kodowania WBA na Migawce od marca bieżącego roku. Tymczasem rozwiązania takiego nie wprowadzono do dziś.
Za miesiąc pierwszy nowy peron i nowe tory na stacji Łódź Widzew
Nowe wygodniejsze perony, czytelna informacja pasażerska i nowoczesne urządzenia sterowania ruchem kolejowym - tak PKP PLK zapowiada efekty przebudowy stacji Łódź Widzew. Już 14 czerwca pierwsze pociągi pojadą po nowych torach i zatrzymają się przy pierwszym nowym peronie.
Po kilku miesiącach intensywnych robót widoczne są duże zmiany. Wykonawca rozebrał już większość z niemal 49 km torów. 14 czerwca do użytku oddana zostanie część zmodernizowanych i nowo położonych torów (m. in. do stacji Łódź Chojny i do Andrzejowa) wraz z rozjazdami i siecią trakcyjną oraz nowy, zadaszony peron. Dzień później zostaną zamknięte stare perony - nr 1 i 2 - wraz z przyległymi do nich torami. Ruch pociągów zostanie przeniesiony na nowe tory i nowy peron, co zdecydowanie zwiększy komfort podróży.
Urząd Miasta Łodzi ogłosił konsultacje społeczne w sprawie kształtu skrzyżowania ul. Niciarnianej z torem przebudowywanej linii kolejowej Łódź Widzew - Łódź Fabryczna. Zbieranie opinii mieszkańców Starego Widzewa rozpocznie się w czwartek 22 maja i potrwa przez 8 dni.
Ankiety, które mają zostać jutro opublikowane na stronie magistratu, będzie można wypełniać i nadsyłać w formie elektronicznej lub papierowej. Ponadto w poniedziałek 26 maja odbędzie się spotkanie z mieszkańcami. Będą oni mogli wybrać między wiaduktem i tunelem lub zaproponować inne rozwiązanie. Sądząc po dotychczasowym, zdecydowanym sprzeciwie mieszkańców wobec projektu budowy estakady, wynik wydaje się jednak przesądzony.
- Mówimy o kolejowej części inwestycji, ale tor przebiega tuż obok zabudowy, więc nie chcemy stawiać mieszkańców przed faktem dokonanym - tłumaczy rzecznik Zarządu Dróg i Transportu Wojciech Kubik. To zmiana w porównaniu z tonem wypowiedzi przedstawicieli Urzędu Miasta i ZDiT sprzed ok. pół roku, którzy niejednokrotnie umywali w sprawie skrzyżowania ręce, powołując się na decydujący głos PKP PLK. - Zarządca infrastruktury nie musi brać pod uwagę zdania mieszkańców, ale myślę, że z dużym prawdopodobieństwem będzie realizowany ten wariant, który wybiorą mieszkańcy - dodaje przedstawiciel ZDiT.
Popularna w ubiegłym roku akcja "Pociągiem w Łódzkie" doczekała się kontynuacji. Tym razem zaplanowano łącznie 14 wycieczek do parków krajobrazowych oraz miast takich, jak Sieradz, Piotrków Trybunalski czy Spała przez Tomaszów Mazowiecki. Nowością w porównaniu z poprzednim sezonem będzie wykorzystanie taboru Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, a także adresowane do mieszkańców peryferii województwa wycieczki m. in. do Łodzi.
- Zaczynamy 17 maja, podobnie jak w ubiegłym roku, od wycieczki do Łowicza - mówi marszałek województwa Witold Stępień. Na liście zwiedzanych obiektów znajdzie się m. in. odnowiona kolegiata, pałac w Nieborowie, park w Arkadii oraz Błonia Łowickie. Kolejne przejazdy będą organizowane mniej więcej co dwa tygodnie: 31 maja celem wyprawy będzie Piotrków Trybunalski, 15 czerwca - Sieradz (przejazd promocyjny połączony z inauguracją kursów ŁKA), a 21 czerwca - Spalski Park Krajobrazowy i Inowłódz (poprzez stację PKP Brzustów).
Tuż za pętlą biegnie główna droga przelotowa miasta. Pomiędzy dwoma pasmami szosy – tor tramwajowy. Od pętli na łódzkich Kozinach dzieli go kilkanaście metrów. Przejazdu jednak nie ma i „siódemka” zawraca tuż przed ważnym ciągiem komunikacyjnym.
Tramwaj jedzie skrajem ulicy Srebrzyńskiej pomiędzy osiedlem niskich bloków a popularną hurtownią. Przed oczami biegnie aleja Włókniarzy – koszmar przebijających się przez Łódź kierowców i jedna z najszybszych tramwajowych arterii z całkowicie wydzielonym torowiskiem. Wagon dojeżdża do skrzyżowania obu ulic i... zawraca na pętli. Do odległego o kilkanaście metrów torowiska dojazdu nie ma.
Nie ma dziś wolnych środków unijnych, które można by przeznaczyć na przebudowę łódzkiej Trasy W-Z - wynika z wypowiedzi rzecznika Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. To istotne, bo - odkąd dwa tygodnie temu przygotowany przez Urząd Miasta kosztorys dla drugiego etapu okazał się o 114 mln zł niższy od najtańszych złożonych w przetargu ofert - władze Łodzi przedstawiały ewentualne zwiększenie dofinansowania jako jedyną szansę na dokończenie inwestycji.
Łódź Niciarniana: Wiadukt, przejazd, a może tunel drogowy?
Na liście rozważanych wariantów przecięcia linii kolejowej nr 17 z ul. Niciarnianą w Łodzi dość niespodziewanie pojawił się... tunel drogowy. Urząd Miasta i PKP PLK nie udzielają na razie żadnych informacji poza tym, że taka opcja w istocie jest rozważana.
Przypomnijmy: źródłem problemu ze skrzyżowaniem drogowo-kolejowym było zbyt późne (już w trakcie budowy podziemnego dworca Łódź Fabryczna) wykrycie podziemnych jezior w okolicach przystanku Łódź Niciarniana. Zrodziło to konieczność zmiany projektu: ponieważ na poprowadzenie torów w tzw. "szczelnej wannie" nie pozwolił czas ani środki finansowe, postanowiono obejść wody podziemne od góry, wypłycając torowisko. W rezultacie zmianie musiał ulec także kształt skrzyżowania z ul. Niciarnianą (pierwotnie właśnie przy tej ulicy miał zaczynać się tunel kolejowy, a jezdnia miała przechodzić nad torami bez wznoszenia się). Wody podziemne prawdopodobnie nie znajdują się pod samym skrzyżowaniem, lecz nieco na wschód od niego, na odcinku Łódź Niciarniana - Łódź Widzew.
W sobotę, 29 marca rozpocznie się długo oczekiwany remont końcowego odcinka torowiska linii 3. Niestety, prace obejmą jedynie jego część od Ronda Powstańców 1863 r. do wiaduktu linii kolejowej nr 16.
Tory wzdłuż ul. Warszawskiej od lat należały do najbardziej zaniedbanych fragmentów łódzkiej sieci tramwajowej. Wielu łodzian obawiało się, że Zarząd Dróg i Transportu czeka na śmierć techniczną torowiska, by wbrew woli mieszkańców zawiesić kursowanie tramwajów. "(...) linia tramwajowa na ul. Warszawskiej znajduje się w katastrofalnym stanie technicznym i jej żywotność to maksymalnie 2 lata. Zdaniem ZDiT decyzja o likwidacji linii co prawda nie zapadła, ale nie planuje się remontu tej trasy, co de facto likwidację oznacza" - alarmowała w grudniu 2012 r. Łódzka Inicjatywa na rzecz Przyjaznego Transportu. Urząd Miasta konsekwentnie takim pogłoskom zaprzeczał.